top
logo

Lawendowy Winec baner

 

banerZarzeccy

 

190x380 jesien


joop001-800x1131

Newsletter

Reklama

banner TK 190x380

rabat15press3


greece-3

Baner-joop

banner TK 570x170

Warmia i Mazury: biznes nad jeziorami! Email

Warmińsko-mazurskie to nie tylko pełen uroku region turystyczny, ale też doskonałe miejsce do prowadzenia biznesu. Codziennie powstają tu 43 nowe firmy, a w specjalnych strefach ekonomicznych (warmińsko-mazurskiej oraz suwalskiej – w podstrefach Ełk i Gołdap) zainwestowano już 4,3 mld zł.

Biznes w województwie warmińsko-mazurskim stale się rozwija. W ostatnich latach powstało tu ponad 14 tys. nowych miejsc pracy. Inteligentnymi specjalizacjami, na których bazuje gospodarka w regionie, są: przemysł drzewny i meblarstwo, ekonomia wody, a także przemysł spożywczy oraz produkcja żywności wysokiej jakości.

 

Strategiczne sektory
Warmia i Mazury od lat znajdują się wśród największych w Europie dostawców wyrobów drewnianych (7 miejsce w UE w sektorze leśnictwa i pozyskiwania drewna, 8 w produkcji opakowań drewnianych). W przemyśle drzewnym zatrudnionych jest 12,6 tys. osób. W samej branży meblarskiej działa 1,2 tys. firm.

Wiele z nich zrzeszonych jest w klastrach producenckich. Rozwój branży meblarskiej wspiera także Elbląski Park Technologiczny (Centrum Technologii Drewna i Mebli).
Drugim prężnie rozwijającym się sektorem z tradycjami jest sektor nautyczny, w którym pracuje ponad 135 tys. osób. Łodzie i jachty z Warmii i Mazur pływają po wodach całego świata.

Z kolei o walorach produkowanej w regionie żywność opartej na naturalnych produktach nikogo nie trzeba przekonywać. Certyfikaty "Dziedzictwo Kulinarne Warmia, Mazury, Powiśle" są gwarancją wyjątkowej jakości i smaku produktów żywnościowych, które są nimi oznakowane.

 

Nowocześniejsza infrastruktura
Dla potencjalnych inwestorów możliwość sprawnej komunikacji lądowej, wodnej, a za chwilę także powietrznej, jest ogromnym atutem. W czerwcu 2015 roku ruszył wyremontowany Kanał Elbląski, a kilka dni temu nad jeziorem Jeziorak otwarty został nowoczesny port śródlądowy. Obiekt o wartości 15,5 mln zł ma służyć przewozom towarowym i rejsom pasażerskim. Wkrótce także zostanie oddany do użytku Port Lotniczy „Olsztyn – Mazury" w Szymanach koło Szczytna.

Choć wiele firm w regionie działa w branżach tradycyjnych, to specjalne strefy ekonomiczne i parki technologiczne stwarzają warunki do funkcjonowania przedsiębiorstwom z najróżniejszych segmentów gospodarki, także z nowych technologii. Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna oferują firmom, decydującym się na prowadzenie biznesu w ramach stref, najwyższe w skali kraju ulgi podatkowe: od 50% dla dużych firm do 70% dla małych. W Ełku, Elblągu i Olsztynie działają także parki naukowo-technologiczne, w których powstało do tej pory 80 przedsiębiorstw.

 

Kampania informacyjno-promocyjna
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego prowadzi obecnie kampanię informacyjno-promocyjną „Warmia i Mazury Pro-Invest 2015". Łączna wartość kampanii, realizowanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013, to 6 mln zł.

 

Materiał Prasowy

 

sandra-www-min

travel-ecolines


bottom

Copyright © 2010 - 2011 www.PressZone.pl